Нови европейски инициативи в областта на висшето образование
С двете нови инициативи - Европейска стратегия за университетите и Предложение за изграждането на ефективно европейско сътрудничество в областта на висшето образование, ЕК ще мобилизира 80 млрд. евро финансиране за сближаване на образованието, научните изследвания и иновациите в услуга на обществото.
Европейската стратегия за университетите
В Европа има близо 5000 висши училища, 17,5 милиона студенти във висшето образование, 1,35 милиона преподаватели във висшето образование и 1,17 милиона изследователи. Тази стратегия има за цел да подкрепи и да даде възможност на всички университети в Европа да се адаптират към променящите се условия, да процъфтяват и да допринасят за устойчивостта и възстановяването на Европа. Тя предлага набор от важни действия в подкрепа на университетите в Европа за постигането на четири цели:
- укрепване на европейското измерение на висшето образование и научните изследвания;
- консолидиране на университетите като „фарове“ на нашия европейски начин на живот с подкрепящи действия, насочени към академичните и научноизследователските кариери, качеството и целесъобразността с цел ориентирани към бъдещето умения, многообразието, приобщаването, демократичните практики, основните права и академичните ценности;
- предоставяне на възможности на университетите като ключови участници в промяната в двойния екологичен и цифров преход;
- укрепване на университетите като фактори за глобалната роля и водачество на ЕС.
Изграждане на мостове за ефективно сътрудничество в областта на европейското висше образование
Предложението на Комисията за препоръка на Съвета има за цел да се даде възможност на европейските висши училища да си сътрудничат по-тясно и по-задълбочено, да се улесни изпълнението на съвместни транснационални образователни програми и дейности като обединяват капацитет и ресурси или присъждат съвместни степени. То е покана към държавите членки да предприемат действия и да създадат подходящи условия на национално равнище, за да се даде възможност за такова по-тясно и устойчиво транснационално сътрудничество, по-ефективно изпълнение на съвместните образователни и научноизследователски дейности, както и инструментите на Европейското пространство за висше образование (Болоня). То ще улесни потока от знания и ще изгради по-силна връзка между образованието, научните изследвания и иновационните промишлени общности. Целта е по-специално да се подкрепи предоставянето на висококачествени възможности за учене през целия живот за всички с акцент върху най-необходимите умения и компетентности за посрещане на днешните икономически и обществени потребности.
Практическа реализация: четири водещи инициативи
Европейското измерение във висшето образование и научните изследвания ще бъде стимулирано с четири водещи инициативи до средата на 2024 г.:
- Разширяване до 60 алианса на европейски университети с повече от 500 висши училища до средата на 2024 г. с индикативен бюджет за „Еразъм+“ в размер на 1,1 милиарда евро за периода 2021—2027 г. Целта е да се развие и споделя общо дългосрочно структурно, устойчиво и системно сътрудничество в областта на образованието, научните изследвания и иновациите, като се създадат европейски междууниверситетски кампуси, в които студенти, персонал и изследователи от всички части на Европа могат да се радват на безпрепятствена мобилност и да създават нови знания заедно в различни държави и дисциплини.
- Работа за създаването на правен статут на алиансите на институции за висше образование, за да им се даде възможност да обединяват ресурсите, капацитета и силните си страни, с пилотен проект по програма „Еразъм+“, считано от 2022 г.
- Работа за създаването на съвместна европейска образователна степен, за да се признае стойността на транснационалния опит във висшето образование, придобито от студентите, и да се намали бюрокрацията за осъществяване на съвместни програми.
- Разширяване на инициативата за европейска студентска карта чрез въвеждането на уникален европейски студентски идентификатор, достъпен за всички мобилни студенти през 2022 г. и за всички студенти в университетите в Европа до средата на 2024 г., за да се улесни мобилността на всички равнища.
Следващи стъпки
Координацията на усилията между ЕС, държавите членки, регионите, гражданското общество и сектора на висшето образование е от ключово значение за превръщането на европейската стратегия за университетите в действителност. Комисията приканва Съвета, държавите членки и университетите да обсъдят тази политическа програма и да работят съвместно за ориентирани към бъдещето университети.
Предложението на Комисията за препоръка на Съвета относно изграждането на мостове за ефективно европейско сътрудничество в областта на висшето образование ще бъде обсъдено с държавите членки. След като бъде прието от Съвета, Комисията ще подкрепя държавите членки и съответните партньори за изпълнението на тази препоръка на Съвета.
Контекст
Комисията обяви намерението си да започне съвместно създаване на програма за трансформация на висшето образование в съобщението си „Постигане на европейско пространство за образование до 2025 г.“ и в съобщението си относно ново европейско научноизследователско пространство. В заключенията на Съвета относно новото европейско научноизследователско пространство, приети на 1 декември 2020 г., се изтъква, че „трябва да се развиват по-силни взаимодействия и взаимовръзки между ЕНП, ЕПВО и свързаните с висшето образование елементи на европейското пространство за образование“. В резолюцията си от 26 февруари 2021 г. относно „стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението с оглед на европейското пространство за образование и отвъд него (2021—2030 г.)“ Съветът определи създаването на програма за трансформация на висшето образование като конкретно действие в приоритетната област на висшето образование.
В политическата програма за ЕНП, приложена към заключенията на Съвета относно бъдещото управление на европейското научноизследователско пространство, приети на 26 ноември 2021 г., се подкрепят действия от значение за университетите, включително специално действие за оправомощаване на висшите учебни заведения да се развиват в съответствие с европейското научноизследователско пространство и в синергия с европейското пространство за образование.