Данните показват, че горите по света намаляват с тревожно темпо
Горите са от съществено значение за нашето здраве и благополучие, както и за здравето на планетата. Те са богати на биоразнообразие и са изключително важни в борбата срещу изменението на климата.
Новата стратегия на ЕС за горите за 2030 г. е една от водещите инициативи на Европейския зелен пакт и се основава на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г. Стратегията ще допринесе за постигане на целите на ЕС в областта на биологичното разнообразие, както и целта за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г. и неутралността по отношение климата до 2050 г. Тя признава централната и многофункционална роля на горите, както и приноса на лесовъдите и цялата верига на стойността на горските стопанства за постигане на устойчива и климатично неутрална икономика до 2050 г. и запазване на оживени и проспериращи селски райони.
Стратегията е придружена от два работни документа на службите: Работен документ на службите относно консултациите със заинтересованите страни и базата от доказателства и Работен документ на службите относно обещанието за засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г.
Горите са от съществено значение за нашето здраве и благополучие, както и за здравето на планетата. Те са богати на биоразнообразие и са изключително важни в борбата срещу изменението на климата.
Новата стратегия на ЕС за горите за 2030 г. е една от водещите инициативи на Европейския зелен пакт и се основава на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г.
Новата стратегия на ЕС за горите ще подкрепи социално-икономическите функции на горите за процъфтяващи селски райони и за насърчаване на биоикономиката, базирана на горите, в рамките на устойчивостта. Освен това тя ще защити, възстанови и разшири горите на ЕС, които се борят с изменението на климата, ще обърне загубата на биологично разнообразие и ще осигури устойчиви и многофункционални горски екосистеми чрез
- насърчаване на устойчива горска биоикономика за дълготрайни дървесни продукти;
- осигуряване на устойчиво използване на дървесни ресурси за биоенергия;
- насърчаване на биоикономиката, базирана на горските стопанства, несвързана с използването на дървесина, включително екотуризъм;
- развиване на умения и овластяване на хора за устойчива биоикономика, базирана на горските стопанства;
- защитаване на последните останали първични и стари гори в ЕС;
- осигуряване на възстановяването на горите и засилено устойчиво управление на горите за адаптиране към климата и устойчивост на горите
- повторно и ново залесяване на биоразнообразни гори, включително чрез засаждане на 3 милиарда допълнителни дървета до 2030 г.;
- предоставяне на финансови стимули за собствениците и стопаните на гори за подобряване на количеството и качеството на горите в ЕС.
Стратегията също се фокусира върху
- стратегически мониторинг на горите, докладване и събиране на данни;
- разработване на силна програма за научни изследвания и иновации с цел подобряване на познанията ни за горите;
- прилагане на приобщаваща и съгласувана европейска рамка за управление на горите;
- засилване на прилагането на съществуващите достижения на правото на ЕС.
Можете да прочетет повече тук: https://environment.ec.europa.eu/strategy/forest-strategy_bg
Източник: Европейска комисия