Иновации в подкрепа на селското стопанство и опазването на околната среда
За да се борим със заплаха като изменението на климата, се нуждаем от устойчивост. ЕС увеличава подкрепата си за земеделските стопани в цяла Европа, така че да могат да се възползват от интелигентни селскостопански технологии и да бъдат по-добре подготвени за бъдещите предизвикателства. Пример за това е финансираният от ЕС проект LIFE GAIA Sense.
Интелигентно земеделие
Подходът на програма LIFE GAIA Sense към „интелигентното земеделие“ е от полза както за земеделските стопани, така и за околната среда. Идеята е да се поставят датчици около земеделските площи, за да предоставят в реално време данни за посевите.
Наблюдението на културите се извършва не само на земята, но и от космоса. Благодарение на космическата програма на ЕС и водещата спътникова технология данните от земята могат да бъдат сравнявани със спътникови изображения. Заедно те допринасят за изготвянето на пълна картина на състоянието на почвите и културите.
Тази технология променя радикално нещата за земеделските стопани в цяла Европа. Като използва събраните данни, LIFE GAIA Sense свързва фермерите с експерти, които могат да ги посъветват как да се справят с вредителите, да увеличат производителността по устойчив начин и да намалят зависимостта от пестициди и торове, като същевременно запазят конкурентоспособността си. Освен това технологията дава възможност на земеделските стопани да избягват ненужни пътувания и да пестят ресурси.
Благодарение на финансирането и подкрепата от ЕС за научни изследвания и иновации европейските земеделски стопани получават предимство.
Изпълнение на проекта
Понастоящем програмата LIFE GAIA Sense е внедрена в 18 демонстрационни стопанства в Гърция, Испания и Португалия, като целта е да се достигне със съвети до още 750 земеделски стопани.
Въз основа на резултатите от 6 предишни пилотни проекта се очаква проектът да допринесе за намаляване на използването на пестициди и потреблението на вода с до 25 %, което ще доведе до намаляване на емисиите на парникови газове, подобряване на качеството на въздуха и управлението на отпадъците.
Целта на този проект е пилотните проекти да се превърнат в достъпна услуга за земеделските стопани в цяла Европа, като по този начин се създават нови работни места.
Благодарение на финансирането от ЕС времето, необходимо за такава инвестиция, бе намалено поне наполовина. Без тази подкрепа стотици земеделски стопани не биха могли да се възползват от предложеното решение за интелигентно земеделие, казва ръководителят на проекта Никос Марианос.