Инициативата „Европейски университети“

Инициативата, стартирана от лидерите на ЕС през 2017 г., ще бъде изцяло разгърната по време на европейския финансов период 2021 – 2027 г. В рамките на алианси по линия на „Европейските университети“ студентите, персоналът и изследователите следва да могат да се движат безпрепятствено между партниращите си институции, за да се обучават, преподават и провеждат научни изследвания. Целта на тази инициатива е да се формира ново поколение креативни европейци, които могат да си сътрудничат на различни езици, без оглед на граници и научни дисциплини, за да се справят с обществените предизвикателства и недостига на умения, пред които е изправена Европа.

Инициативата ще играе централна роля за изграждането на европейско пространство за образование до 2025 г., като вдъхновява трансформацията на висшето образование в ЕС и спомага за постигането на амбициозната визия за иновационно, конкурентоспособно в световен мащаб и привлекателно европейско пространство за образование и европейско научноизследователско пространство. За тази цел Съветът приканва държавите членки да се възползват от всички налични възможности за финансиране, включително Механизма за възстановяване и устойчивост (следкризисния бюджетен инструмент на ЕС), за да подкрепят развитието на „Европейски университети“.

Освен по програма "Еразъм+", по предложение на българския еврокомисар Мария Габриел, бе осигурено допълнително финансиране и по програма "Хоризонт Европа". Тези средства ще бъдат съсредоточени върху дейностите в стратегиите на алиансите за научни изследвания и иновации.

През юни 2020 г. пет български университета станаха пълноправни партньори в консорциумите на инициативата. Това са Софийският университет "Св. Климент Охридски", Техническият университет в София, Университетът за национално и световно стопанство, Нов български университет и Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив. Другите институции в алиансите са от държави като Австрия, Германия, Гърция, Естония, Франция, Полша, Ирландия, Испания, Италия и др.
Като асоцииран партньор към един от водещите консорциуми беше включен и Югозападният университет "Неофит Рилски" в Благоевград.

Обща информация и следващи стъпки

В заключенията си от декември 2017 г. лидерите от ЕС призоваха държавите членки, Съвета и Комисията да укрепят „стратегическите партньорства между висшите училища в целия ЕС и [да насърчават] създаването до 2024 г. на двадесетина „Европейски университета“. Инициативата „Европейски университети“ отговаря на този призив.

Висшето образование трябва да предложи на студентите, персонала и изследователите уменията да намерят своя път на променящия се пазар на труда, където търсенето на висококвалифицирани специалисти нараства, и да преминат успешно през екологичния и цифровия преход. Това изисква повишено равнище на сътрудничество между висшите училища.

След две покани за представяне на предложения през 2019 г. и 2020 г., финансирани по програма „Еразъм+“, постепенно се създават 41 европейски университетски алианса с участието на над 280 висши училища. „Европейските университети“ включват най-малко три висши училища от три държави – членки на ЕС, или други държави по програмата „Еразъм“.

Източник:

https://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2021/05/17/european-universities-initiative-council-conclusions-pave-the-way-for-new-dimension-in-european-higher-education/

 


Възгледите и мненията, изразени тук, принадлежат изцяло на техните автори и не отразяват официалната позиция на Европейската комисия. Европейската комисия не може да гарантира точността на информацията, съдържаща се в тях. Нито Комисията, нито което и да е лице, действащо от името на Комисията, носят отговорност за съдържанието или информацията, публикувана тук.


© 2025 ТПП. All Rights Reserved. Powered by BAMO